
Прочетен: 397877 Коментари: 29 Гласове:
Последна промяна: 22.04.2011 14:25


Древната история на българите на Балканите - 1
Собствената си история ли учим?
Старите историци от векове назад - и наши и чужди - считат балканските народи за стари, древни местни жители.
Версията, че днешните балкански народи са различни от античното население на Балканите е сравнително нова - от 18 в. Тя се появява сред западните историци.
Политиката на Великите сили от 18-19 в. да изкарат балканските народи пришълци на Балканите, за да предявяват права върху земите ни, намира силно отражение в тяхната историография. Създават се множество щампи и предрасъдъци в подкрепа на тази версия. Чрез пресата те добиват популярност, а чрез балканските интелектуалци - възпитаници на тези страни и учили там - навлизат и у нас. Те и до днес се поддържат като догми от нашите историци и продължават да объркват историята ни.
МИТЪТ ЗА "ТРАКИТЕ"
Науката "тракология" се появява през 20 в., създадена е от евреина Александър Фол и превърната в семейна наука от неговата фамилия.
Използвана е старогръцката дума "трак", която буквално означава "варварин, чужденец". Това не е собствено име на никой народ, а обидно прозвище на гръцките пришълци за завареното балканско население. По значение е подобно на "гяурин". Някои задават логичния въпрос, защо семейство Фол не е създало и наука "гяурология" и защо не наричаме населението на Балканите през 15-19 век "гяури".
По-ранното име, което гърците използват за балканските си домакини, днешните историци разчитат като "пеласгой" - пеласги. Но те никога не са го чували, само са го виждали написано. Изследователят Йордан Табов дава ясни примери, че древните гърци произнасят името като "пелгарой" - пелгари и всъщност така се разчита от старогръцки. Старите гърци отбелязват и ударенията - в случая - на първата сричка като при "българи". Съвпадение? Може, ако е едно.
Орфей в народна носия. Тя е с три цвята - бяло, зелено и червено
Фол прикрива упорито многобройни данни за поразителното сходство между езика на "траките" и българския език - включително и съвременния говорим език, с който си служим. Всъщност ако оставим настрана всевъзможните причудливи преводи, които предлагат "траколозите" от "тракийски" - ако някой започне да ни чете древни тракийски надписи - те звучат съвсем подобно на днешните наши диалекти и са почти разбираеми за нас без превод.
...
МИТЪТ ЗА "СЛАВЯНИТЕ"
"Славяни" е политическа категория, която се използва от 17 век - сред хърватските интелектуалци - и навлиза масово през 18 век. Означава желание за обединение на християните в Османската империя с цел независимост.
Отначало "славянската идея" е използвана за пропаганда от Австро-Унгария срещу Османската империя.
През 18 век тя навлиза в Русия и там е развита от Петър І, а по-късно и от Екатерина Велика в етническо понятие. С нейна помощ тези владетели изработват единна национална идея за многобройните народи на империята си - над 120 различни народности.
До 18 век никой източноевропеец няма понятие, че е славянин. Това е изкуствена идея, която се разпространява по пътя на обществената пропаганда. Не е нещо, което някой народ носи в себе си като наследство.
Прозвищата "склавени" и "словени" в древността
Наименованието е древно. Според едни, произлиза от латинската дума за роби, според други - от българската "слово".
Когато византийските автори използват имена като "склавени" и подобни - това може да означава всичко и нищо. Византийците (а и римляните) дават на населението на различни области прозвища, които нямат връзка със собственото име на жителите. Според някои, византийското прозвище "склавени" означава също и "еретици, нечестивци".
Когато българските писатели от онези времена използват думата "словени", те явно имат пред вид връзка с езика (слово) - хора, които са писмени на определен език. Езикът явно е старобългарският, писмеността е разпространената от Кирил и Методий. В онези времена хората са знаели, какво имат предвид, днес ни се поднасят спекулации.
Славянин от 20 век. Грешката е вярна
Днес
Митът за "славянските народи" се поддържа с примера за сродните езици на сърби, българи, руснаци, чехи, поляци и пр. Всъщност за повечето от тези народи има ясни сведения, че са били под българско културно влияние, а писмеността им е разпространена от български мисионери в различни периоди. Езикът на тази писменост е старобългарският. Реално групата "славянски езици" би трябвало да се нарича българска група езици. За Източна Европа българският е това, което е латинският за романските езици (от португалски, през френски, до румънски). Но никой не говори за "романски народи".
Спекулациите започват, когато руснаците наричат този език "славянски", а по тях - и другите източноевропейски държави, които говорят на свои старобългарски диалекти - местни версии на българския език.
ПРЕУВЕЛИЧЕНИЕТО С "ВЕЛИКОТО ПРЕСЕЛЕНИЕ НА НАРОДИТЕ"
За да сме пришълци, старото население на Балканите трябва да е изчезнало, а ние трябва да сме дошли отнякъде другаде. Тук в помощ на историците на Великите сили идва една догма - "Великото преселение на народите" в периода 4-7 век. То може да има основания за Италия и други земи, където с падането на Римската империя, народите се разместват.
Във всички времена и почти навсякъде има разселвания на различни народи.
Но за Балканите няма определени данни старото население да е изчезнало през 4-6 в. Напротив - преди и след този период има пълна приемственост в традиции, фолклор, обичаи, език и пр.
Няма и данни отнякъде да е дошло на Балканите "славянско море". Археолозите в България така и не са открили нито едно славянско селище.
Антите ("славянски клон") всъщност се оказват траки. "Славянските божества" всъщност са тракийски. Преди да станат "славянски", "седемте славянски племена" са седем гетски племена. Има и други примери, че "траки" и "славяни" на Балканите са едно и също население.
още=> КРАТКА ИСТОРИЯ НА МИТА ЗА СЛАВЯНИТЕ
...
МИТЪТ ЗА "ПРАБЪЛГАРИТЕ"
И тоя народ живее само на хартия и никога не е живял на земята.
Те би трябвало да са монголоиди (тюрки), които обитават палатки (юрти) някъде на североизток от Черно море или някъде другаде в Азия. Повечето време нямат държава, но носят силни административни традиции. Обикалят полетата със стадата си и не живеят на едно място, защото са чергари, но строят монументални каменни градове. Щом идват на Балканите, изведнъж усядат и престават да обикалят. Езикът им изчезва в "славянското море", но се нарича "български", а не "славянски". Те са монголоиди, но потомците им са от бялата раса. Не помнят откъде идват - в "Именника" ясно пише, че Аспарух идва от другия (северния) бряг на р. Дунав. Да идва от по-далеч - не пише. Точно там, според Именника, управляват и владетелите преди него - от другата страна на реката. Не е ясно, как историята на една държава започва от шестия й владетел.
Почитат бог Тенгри и са езичници, но използват само думата "Бог" ("Когато някой търси истината - Бог вижда...") и в България няма никаква следа от името на азиатския бог "Тенгри" - надписът "таггра" в неразчетено полуизтрито изречение също значи всичко и нищо.
Каквото кажат историците - това рисуват художниците
Не донасят никакви стари азиатски монголски обичаи, но в детайли познават и практикуват всичките обичаи на изчезналите траки. Така до днес. Ползват тракийските могили, за да погребват своите големци и продължават да строят нови надгробни могили, същите като тракийските.
Според днешните историци, владетелите им носят тюркската титла "хан" или "кан", но самите те се наричат с тракийската титла "рих" (резос) - цар, крал. Еспере-рих - така е записано името на Исперих в единия вариант на Именника, Теле-риг - съименник на тракийския цар Телеф, Кот-раг - съименник на тракийския цар Кот (на гръцки Котис) и др. Титлата е сходна със западната "рекс", "ригес" - крал. Другата титла, която използват (в Именника на българските князе) е "княз".
Титлата "канасубиги" е използвана само за трима владетели - Крум, Омуртаг и Маламир - и явно идва от латински с побългарено произношение - в латински език означава буквално "мъдър завоевател". Колкото и да не ни се вярва, словосъчетанието "канасубиги" е латинско - canus, cana, canum - мъдър, побелял, възрастен и subigi, subigo, subigere, subegi, subactus - завоюване, завоевание, победа, победител...
Разбира се Петър Добрев намира титлата "кана" в Памир, но той е способен да намери там всичко, което се търси. Това, което не ни казва е, че ако човек се заиграе с езиците - може да намери почти всяка прилика из почти всяка точка на земното кълбо...
Същото се оказва и за всеки друг пример за "тюркски, ирански и памирски следи" при "прабългарите" - при по-внимателна проверка се оказва, че уж ги има, ама не съвсем...
"Прабългарите" са по-стари от тюрките, но произлизат от тях.
Иска се въображение, за да си ги представим.
още=> ЛЕГЕНДАТА ЗА АСПАРУХОВОТО ПРЕСЕЛЕНИЕ И ИСТИНСКИЯ Й АВТОР
ИСТИНСКИ РЕД НА БОГОВЕТЕ В РОЗЕТАТА ОТ П...
Внимание - особен случай на "блогър...
22.04.2011 14:04
Къде има и кои са тези данни за "тракийския" или "пелазгийския" език на Балканите?
На много места и от много извори.
...
http://ziezi.net/trakite.html
"Днес на науката са известни около 200 тракийски думи. Близо 80 от тях имат пълен аналог с думи от съвремения и средновековен български език. Доказани са прилики на местните, родовите и личните имена, близост в граматиката и в смисловата структура на изречението. Такова подобие между античен и съвременен език не може да бъде случайно. То е напълно съизмеримо с нивото на съхранение на старогръцкия език у днешните гърци."
...
Най-старите писмени паметници на Балканите: от пеласгите - "Дискът от Фестос", от траките - Карановските надписи и други. Библия Бесика, изследвана от Гайдарски и пр.:
http://bgsviat.narod.ru/drevnobulgarskaistoria/knigi.htm
От времето на "траките" е наследена дори и Ятовата граница - която дели българските говори на източни и западни - мляко/млеко. Изводът е на акад. Владимир Георгиев:
http://bgsviat.narod.ru/drevnobulgarskaistoria/3.trakite.htm
"В дако-мизийския /"тракийския"/ език ние откриваме същото явление, което представя една от най-характерните черти на нашия език, а именно делението на два основни диалекта според произношението на праславянското "е". В същност има сериозни данни, които показват, че ятовата граница в общи черти е наследена от дако-мизийския /"тракийския"/ субстрат."
акад. Вл. Георгиев
1. Пеласги и пеларги са две съвсем различни неща. Пелазги означава сияни, светли, докато пеларгос е гръцка дума за щъркел. Понеже пелазгите се занимавали с трансхуманно скотовъдство и са мигрирали със сезоните, то гърците ги оприличили на щъркелите пеларги ( прочети Страбон на тази тема).
2. Траки не е старогръцка дума, а гръцкото предаване на тракийски етноним. Става дума за траусите, или за дерзиките, аз лично смятам, че са дерзиките.
3. Антите не са траки, а само техни роднини, Плиний Стари ги споменава сред скити и кимерии в Естествена История.
4. Склави, склавени, стлабени, есклави не са нито думи за роб, нито пък идват от слово. В работите на Цезар, Ливий, Тацит, Апиан, Руф, Херодот, Тукидид, Ариан, Павзаний и др. автори писали преди 6- ти век не присъства дума склави, склавени, стлабени, есклави в смисъл на роб.
Понеже нито в гръцки, нито в латински има думи започващи със СЛ, то тази комбинация бива превавана като СКЛ и СТЛ
-ВИСКЛА - ВИСЛА
-ВИСТУЛА -ВИСЛА
-ПЕРЕСТЛАВА - ПРЕСЛАВ
-СКЛАВУН - СЛАВУН
-СВЕТОСТЛАВУС- СВЕТОСЛАВ
Славянска общност не е съществувала през 6-ти век. Руснаци, поляци, украинци и т.н са носили съвсем други имена и ще минат около 1000 години преди хора, които днес са познати като славяни да бъдат наречени такива.
Историческите и истинските славяни са старите гети. Това го обяснява Теофилакт Симоката в няколко книги. Самото име славяни има същото значение както и гети.
На ведически санскрит СЛАВА означава СЛАВА
На ведически санскрит ГАЯТЕ означава пея, прославям.
Че СЛАВА е българска дума няма защо да обяснявам, ГАЯТЕ - прославям, пея е запазена в старобългарските гондение -музика, пеене, гонсти -свиря, гатати, гадати - гадая ( в древността гаданията са се представяли и като песен).
Езици като словенски, чешкки, полски и тн. са сродни на нашия не заради, църковната ни литература, а защото тези хора произлизат от нас.
Унетската и Лужишката култура са създадени от траки. Те разбира се не са наричали себе си траки защото не са били нито травси, нито дерзики, а друг древен балкански народ. Най-вероятно са наричали себе си ЛЮГИ, като значението е – народ, хора. ЛЮГИ се обяснява най-лесно с нашата диалектна дума ЛЮГЕ – хора.
Присъствието на древни траки, или по-точно древни балканци в Полша обяснява защо в полския език има думи, с които се тълкуват тракийски хидроними и топоними. Струмон например е най-близка до полската дума струмиен –поток, река.
Макар да сме роднини с поляците, те са славяни само езиково. Пак повтарям, че истинските славяни, това са гетите, влезли в състава на Дунавска България. Понеже те са били най-често в конфликт с римляните то тяхното име се налага на всички народи говорещи подобни езици, тъй както името на германите воювали с Цезар се налага върху всички сродни на тях племена....като например франките, за чието съществуване Гай Юлий дори не е и предполагал...
Не позволявай на манипулатори да ти замъглят съзнанието. Стратите славяни принадлежат единствено и само на Българската история...Мошеници промиха мозъците на нашите македонски братя доста успешно. Преди да публикуваш нещо провери дали то отговаря на истината. Един истински българин трябва винаги да се придържа към истината независимо дали тя му допада на момента, или не.
На мен лично много неща не ми харесват, признавам си го, но какво да се прави, миналото не е градено в съотвествие с убежденията ми.
За пеларгите - да това прави тезата на Йордан Табов спорна и тя си остава предположение, а не нещо доказано - както и той доколкото разбирам казва.
Обаче името на пеласгите свързва с името на българите още Георги Раковски.
Продължавам да си мисля, че това е по-вероятното, а гръцката дума за щъркел е едно съвпадение.
За пеларгите - да това прави тезата на Йордан Табов спорна и тя си остава предположение, а не нещо доказано - както и той доколкото разбирам казва.
Обаче името на пеласгите свързва с името на българите още Георги Раковски.
Продължавам да си мисля, че това е по-вероятното, а гръцката дума за щъркел е едно съвпадение.
В работите на Табов има много ценни неща, но оставам с впечатлението, че не е проверил първоизвора, а се е доверил на някакъв коментар на късен автор.
По принцип българи и пеласги означават едно и също нещо - светли, сияйни.
Ако разполагаш с голям санскритски речник ще намериш лесно съответствията.
bhAla n. (L. also m. ; fr. %{bhA}?) the forehead , brow Ka1v. Ra1jat. &c. ; splendour , lustre Inscr
bhargas n. radiance , lustre , splendour , glory RV ( формата БАЛГАС - сияние не е дадена по една, или друга причина)
bhlAz (connected with %{bhrAz}) , cl.1. 4. A1. %{bhlAzate} , %{-zyate} (pf. %{babhlAze} , or %{bhleze} &c.) , to shine
bhrAj 2 f. (nom. %{bhrA4L}) light , lustre , splendour RV
pRSTi 2 f. touch L. (cf. %{spRSTi}) ; a ray of light
http://www.sanskrit-lexicon.uni-koeln.de/scans/MWScan/tamil/index.html
Потърси и A. J. Van Windekens: Le Pélasgique. Essai sur une langue indo-européenne préhellénique, Louvain, Institut Orientaliste, 1952.
В тази работа са дадени най-много пеласгийски думи, или, ако трябва да бъда по-точен - древни български думи.
Работите на Стабон можеш да ги намериш тук http://penelope.uchicago.edu/Thayer/E/Roman/Texts/Strabo/home.html
А тук имаш направо цяла библиотека http://penelope.uchicago.edu/Thayer/E/Roman/home.html
Този речник е много ценен, ползвай го http://www.perseus.tufts.edu/hopper/text?doc=Perseus%3Atext%3A1999.04.0064&redirect=true
Виж и това http://www.perseus.tufts.edu/hopper/
Поздрави!
...
http://ziezi.net/trakite.html
"Днес на науката са известни около 200 тракийски думи. Близо 80 от тях имат пълен аналог с думи от съвремения и средновековен български език. Доказани са прилики на местните, родовите и личните имена, близост в граматиката и в смисловата структура на изречението. Такова подобие между античен и съвременен език не може да бъде случайно. То е напълно съизмеримо с нивото на съхранение на старогръцкия език у днешните гърци."
...
Най-старите писмени паметници на Балканите: от пеласгите - "Дискът от Фестос", от траките - Карановските надписи и други. Библия Бесика, изследвана от Гайдарски и пр.:
http://bgsviat.narod.ru/drevnobulgarskaistoria/knigi.htm
Хубаво,но карановските надписи са поне от 5300-4500 г. пр. Хр,а първото споменаване на пелазгите 1300-1200г по време на Троянската война,така ,че абсолютна сигурност,че надписите са на същите племена няма,плюс това те може да са донесени тук от другаде.
http://www.kaminata.net/viewtopic.php?f=49&t=20117
Втози речник прочетох" And this agrees with Hesiod's description of Dodona as the “seat of the Pelasgi.” (Fragm. xviii.)".А тук малко информация за Додона
"В гомеровские времена окрестности Додоны были населены селлами, которые называются в «Илиаде» пророками, не моющими ног и спящими на земле; отсюда видно, что эти селлы почитали не столько Зевса, сколько хтоническое божество урожая и плодородия — богиню Земли, культ которой предшествовал приходу индоевропейцев." А ето и малко инфо за бог Села
"Разнообразны формы фольклора: предания, легенды, сказки, песни, эпические сказания (нарт-ортсхойский эпос, эпос илли и др.), танцы. Музыкальные инструменты — гармоника, зурна, бубен, барабан и др. Сохранились почитание гор, деревьев, рощ и т. д. Основными божествами домусульманского пантеона были бог солнца и неба Дела, бог грома и молнии Села, покровитель скотоводства Галь-ерды, охоты — Елта, богиня плодородия Тушоли, бог загробного мира Эштр и др. Ислам проникает в Чечню с XIII века через Золотую Орду и Дагестан."
http://www.hrono.ru/etnosy/kavkaz/chech.php
Така че - браво на теб! Дерзай!
Добавям само нещо, което на мен помогна, пък дано помогне и на теб - който се зарови в блатото на етнонимите затъва яко и започва да пише недомислия - като например "траките са българи". Народите не се местят от тук, та там. Променят се названията! Променя се чувството за идентитет сред отделните общности, вследствие на социално-политически, религиозни и други фактори. Появяват се условия за възникване на народ... Така недомислието "Траките са българи" става: "Българи са наречени част от популациите /населението/, наричани "траки"... Разликата е огромна
Това е успешна посока - да се търси историята на народа... А не тази, в която едно, че десет, че сто племена се разметечват насам-натам с деца, баби, дядовци, животни... И ааайде – траките дошли и изчезнали, българите дошли и изчезнали, славяните претопили де що човек видели, само не и гърците, а после се започва едните племена били праславянски, другите били прабългарски и… обикалят днес насам натам да търсят прародини и ВИНАГИ нищо не откриват. Ама продължават да търсят – като Н.Овч в Монголия, дето затърси ПАК прабългарите…
Заговори ли ми някой за племена, които СЕ ПРЕМЕСТВАЛИ оттук натам значи или ми говори за цигански катуни, на които по-културно им викат номади, или ми говори за златарските лъжи и продълженията им…
Великото преселение на народите е фантастика...
Че така…
Та това ми помогна, дано помогне и на теб
Тепърва ще излизат данни от миналото и картината ще се изяснява. Това не може да се спре.
Но и излезлите дотук не са малко.
Дано да има повече изследователи, които да ни ги предоставят.
25.04.2011 22:44
Пантракизмът е лоша работа - прав си.
Всяка лъжа е лоша работа.
Истината е важна.
И всички аргументи, които не могат да се оспорят, клонят към нещо много, много далечно от пантракизъм и други пан-глупости. Истината е, че "българи" са наречени част от общностите на "траките". Къде виждаш в това "пан"-идеология?!
Айде да видим сега източниците ти...
друг е въпросът до колко са достоверни и може ли да им се довери човек.
Според мен май прав сте се окаже бащицата (Д-р Ганчо Ценов)
според които хунът(кимериец) Аспарух
обедини Гетите(Славяни) и Мизите(Българи) в една държава.
Волжките българи, според мен, са си чиста проба разселили се на север
хуни(кимерийци).Същото важи и за кабърдино-балкарците.
Има обаче един въпрос които ме мъчи....защо всички стари автори наричат
Кубратова България - Стара Велика България когато тя е просъществувала едва 63г.
Коя толкобва млада държава се нарича стара пък чак и велика
и то не от кой и да е,а от гърци и латинци.Дали не се бъркат с Боспорското Царство
или въобще не се бъркат и Кубратова България е продължение на Боспорското Царство
оправлявано сега от хуните(кимерите),които пък от векове са били в контакт с траките
които пък векове наред са били господарите в това Царство(Спартокидите)....
....та такива мисли ме спохождат от доста време.
с уважение към всички rexx
Всъщност ромейските автори я наричат Древната и Велика България.
Ясно е, че това изобщо не е едно и също по смисъл и напълно променя значението.
Това е още едно свидетелство, че по Кубратово и по Аспарухово време България е известна древна държава, а не някаква новопоявила се орда.
P.S. Пиша този пост до всички поддържащи тази налудничава идея.Дерзайте момчета! Доказвайте ако щете че Ева и Адам са били спусната на земята в Кюстедилско,понеже Ева обичала ябълките!
точно обратното,ние винаги сме си били тук около понта.
Интересно за мен е възникването на Кубратова България
и дали е нещо като продължение на Боспорското Царство.
Попаднах случайно на един текст на неизвестен автор
от които ще си позволя да цитирам началото.
"Боспорското царство и стара Велика България - възможна приемственост"[1]
В "Именника на българските князе" ясно е посочено, че "тези пет князе държаха княжеската власт отвъд Дунав 515 години".
Александър Мошев допуска, че това място от "Именника" трябва да се разбира дословно - князете с "остригани глави"[2] са управлявали не някакво хипотетично пространство в Евразия,
а териториите непосредствено на север от Дунав, т. е. Северното Причерноморие и територията на Боспорското царство.
Ако това предположение е вярно, ще се окаже, че българското царство още през 165 г. сл. Хр. съществува в непосредствена близост до Балканите.
В такъв случай приемствеността им с "царските скити", за която настоява Цветелин Степанов (Власт и авторитет в Средновековна България стр. ) ще се окаже напълно възможна.
Може би не е случаен фактът, че столицата на Кубратовата държава Фанагория е била и столица на Боспорското царство.
А. Мошев е забелязал, че освен името на владетеля Аспург (10 - 37 г. сл. Хр.) да се провери дали той е реметалкид!, което твърде подобно на името на Аспарух,
имената на още трима владетели, срещащи се в корпуса на Боспорските надписи - Гостас, Телесиус и Омарус удивително напомнят на Гостун, Телец и Умор от Именника.
(Корпус Боспорских надписей М.-Л. 1965, № 924, № 59, № 1099). Така "скито-сармато-аланският (ираноезичен) фактор представлява етническият мост между Боспорското царство и Стара Велика България.
Той е спойката, която допринася за така ярко изразената приемственост между двете държавни обединения" (Мошев, цит. пр., стр.7).
Ако нашата хипотеза, че основателят на царския род на Спартокидите е от голямото семейство на Терес - основателят на Одриското царство - се окаже вярна, и се комбинира с идеята на Мошев за приемственост с Боспорското царство,
то ще се окаже, че Кубратова, а оттам и Аспарухова България има династична връзка и с Одриското царство."
неизвестен автор
с уважение рекх
Всъщност ромейските автори я наричат Древната и Велика България.
Ясно е, че това изобщо не е едно и също по смисъл и напълно променя значението.
Това е още едно свидетелство, че по Кубратово и по Аспарухово време България е известна древна държава, а не някаква новопоявила се орда.
Няма никъде изписана „Древна Велика България”, а само „Голяма България”.Голяма България е индикирана първоначално на територията на Балканите от Херодот и Страбон. Че мошеническите преводи пренасят тази България в сегашния Кавказ си е червена политика...
И още, към другите коментиращи:
Джагфар Тарихито Вв най-добрия случай е паметник от 12 век и това какво пише в него няма как да се вмъкне в ІV -VІІв. на новата ера. И когато се говори за тюркоговорящи Волжски българи от ХІІ в., това по никакъв начин не засяга говорещите на български българи от V - ІХв. на Балканите.
Няма и "Именник на българските владетели", има "Списък на римски и персийски владетели", наричан още Уваров препис. В този списък няма дума за българи.
Българи, сърби, поляци и т.н говорят на РОДСТВЕНИ езици и нито един от тях НЕ Е български, както и българският НЕ Е сръбски или полски и т.н. Съгласно класификацията на езиците в езикознанието, групата на тези родствени езици е наречена "славянска". Което е определение за групата езици и НЕ Е определение за народите, които ги говорят. Както например и романската група езици е определение само за групата, но не и за народите като бит, произход и т.н. Нито има индикирани славяни в историята преди 16 в., нито има такъв етнос, нито пък има открито и едно гърне славянско, за да определяме един народ като "славянски". Както и няма романски народ.
В този смисъл НЯМА славяно-български род, както няма и славяно-полски, славяно-чешки или пък славяно-руски род.
Мисля, че трябва наистина да се борави с точни названия, индикирани в историята и сред източниците.
Поздрави
Верно, че нивото на образованието у нас доста падна в последните 15-20 години, но по улиците диваци не виждам :)
Явно затова доста блогъри са забранили анонимните коментари.
2. Планът "Ран-Ът" за разорение на България
3. Никола Николов
4. Джудасик парк
5. "Тайните протоколи" - издание на Никола Николов
6. ПРОТОКОЛИ НА ЦИОНСКИТЕ МЪДРЕЦИ - издание на о.з. п-к Н. Рашков, 1943 г.
7. Nazi Lauck NSDAP - на български
8. Nazi Lauck NSDAP - български раздел
9. ЩУРМОВАКЪТ
10. Книгите на Никола Николов
11. Ziezi ex quo Vulgares
12. Sparotok - Истинската българска история!
13. Радио Ислям - Моята борба
14. Нова Европа
15. "Пленителната Беларус" - уникален филм! - каква можеше да бъде България, ако не беше разорена...
16. Нашето детство
17. Световната банда – факти, статистика и политика
18. revisionist - Митът за Холокоста
19. Сайт на еврейския дисидент Израел Шамир (има и български раздел)
20. Клуб за борба с рака